Asfalt ve Beton Makinaları İthalat İhracat Sanayi Ticaret Limited Şirketi 

 

 Ana.Sayfa 

 

Bitüm Ekipmanları

·         Polimer Modifiye   Bitüm  Plentleri

·         Emülsiyon Plentleri

·         Kızgın Yağ Isıtıcıları

·         Distribütörler

 

 Beton Ekipmanları

·         Sulama , MCP

·         Havaalanı, Yol, CSP

·         Muhtelif, MP

·         Finişer Referansları

 

Haberler  

 

 Şantiyelerden...

PROJE ADI              :   Afganistan Kandahar - Herat Yolu Yenileştirme ve Yeniden Yapım İşi (356+000 - 456+000 Km)

İŞVEREN                 :   Louis Berger Group Inc. - USAİD

YÜKLENİCİ             : GÜLSAN

PROJE BİLGİSİ      : Gülsan A.Ş., 1998 yılında Bursa Çevre Otoyolu 2. kısım ihalesini kazandı. Proje 2x3 şerit ve 30 km dir. Bu proje kapsamında aşınma tabakasının PMB (Polimer Modifiye Bitüm) ile yapılması öngörülmüştü. Gülsan firması yaptığı araştırmalar neticesi 1 adet Massenza marka Challenger modeli 12 T/s kapasiteli tam otomatik ve high-shear değirmenli Polimer Modifiye Bitüm Plenti sipariş etmiş ve halen kullanmaktadır. İlk dökülen PMB' li aşınma tabakasından bugüne iki sezon geçmiş olup, netice idarenin takdirini kazanmıştır.

Gülsan, Afganistanda USAİD liderliğinde yürütülen yeniden inşa programı çerçevesinde 7 adet önemli proje üstlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de Güsan - Çukurova Ortak Girişimi olarak üstlendiği Kandahar - Herat yolu özellikle doğa koşulları itibarıyla yapımı zor bir yoldur. Gülsan firması Bursa Çevre Otoyolundan da edindiği tecrübelerle, bu proje içinde 1 adet Massenza Challenger PMB plenti sipariş etti.

Firmanın isteği plentin derhal fabrikadan teslim edilmesi ve şantiyeye ulaştırılması idi. Massenza firması üzerine düşeni yaparak Gülsan firması için üretim hattındaki hazır bir plenti derhal rezerv etti. Firma da nakliye için özel bir operasyon yürüttü. Plentin şantiye ye en kısa sürede, güvenli ulaşımı için komple uçak kiralayarak nakletmek tek çözümdü. Ancak AB gürültü yasaları nedeniyle uçak İtalya/Bologna ya uçuş izni alamayınca, plent fabrikadan Bratislava' ya karayolu ile, oradan da Kabil' e uçakla sevkedildi. Şu anda Afganistan' ın çetin doğa şartları ve tüm mahrumiyetine karşı Türk Firmalarının yürüttüğü yeniden inşa programının gururlu bir parçası olarak HERAT/SEWS şantiyesinde çalışmaktadır.

Proje kapsamında 7 m genişliğinde 100 km uzunluğunda yol yapılmaktadır. Aşınma tabakası polimer modifiye bitümlü olarak 7,5 cm kalınlığındadır. Günlük PMB üretimi %3 polimer katkılı olarak 120 tondur. Bu üretim ile iki adet asfalt plentinin polimer modifiye bitüm ihtiyacı karşılanmaktadır.